Старопланинската област
-
Местоположение
Старопланинската област се простира по средата на България. Разположена е на юг от Дунавската равнина и на север от Преходната област. На запад стига по границата ни със Сърбия, а на изток – до Черно море. Областта обхваща два планински обекта – Предбалкана и Стара планина.
-
Границите на Старопланинската
област
-
Природа и селища
Природа
Природното лице на Старопланинската област
Областта обхваща два планински обекта – Предбалкана и Стара планина. Предбалканът заема северната, по-ниска част от областта. Състои се от възвишения, ниски планини, полета и речни долини. Стара планина заема южната, по-висока част на областта.
-
Природното лице на Старопланинската област
Стара планина и Предбалканът са неразделими. Хората ги възприемат като една планина. Независимо че се казва Стара планина, тя е най-младата по възраст планина у нас.
Природното лице на Старопланинската област
Тясната верига на Стара планина се издига най-високо при връх Ботев – 2376 м. Зимата в планината е студена и снежна, а лятото е прохладно. Планинската верига е преграда за студените северни ветрове, затова на юг от нея през зимата е по-топло.
Води
Повечето големи реки в областта извират от Стара планина и се вливат в река Дунав. Те са притоци на голямата европейска река. Само река Камчия се влива в Черно море. Река Тунджа извира от южните части на планината и поема към Егейско море. Реките са пълноводни през късната пролет, когато се топят снеговете. Предбалканът е богат на минерални извори.
-
ЛЮБОПИТНО
Водопадът Скакля е най-високият непостоянно течащ водопад в България. Водата му се спуска от 141 м.
-
Растителен и животински свят
Областта е богата на широколистни и иглолистни гори. Те са убежище за много диви животни – сърни, елени, лисици, мечки. По скалистите върхове се срещат диви кози и орли.
В България дивата коза е вписана в Червената книга и е под закрилата на закона.
-
Подземни богатства
В недрата на Стара планина има въглища, медни и оловно-цинкови руди. Предбалканът е най-голямото находище на варовици у нас. В техните пластове под земята се образуват много пещери. Там се намират красивите пещери Магурата и Съева дупка. В Деветашката пещера край Ловеч е най-голямата пещерна зала в Европа.
-
Селища
Ниският Предбалкан е една от най-заселените планински територии. Селищата са разположени покрай реките. Големи градове тук са старата столица Велико Търново, Габрово, Ловеч, Враца и Монтана.
-
Габрово
-
Враца
-
Старопланински селища
-
Използване на природните богатства
Стара планина затруднява връзките между Северна и Южна България, защото е дълга и висока. Хората прокарват пътища покрай река Искър и през проходите. Тези пътища свързват Южна и Северна България. През зимата, когато падне дълбок сняг, те често са затворени. Автомагистрала „Хемус“ минава през Стара планина и носи нейното древно име. Планината може да се прекоси на три места с влак.
-
Използване на природните богатства
Полезни изкопаеми и води
От варовиците в Предбалкана се правят цимент и вар за строеж на сгради. Тази дейност силно замърсява въздуха.
Водната сила на реките се използва за производство на електроенергия.
Язовир „Огоста“ край Монтана. Водата му се използва за производство на електричество в две водноелектрически централи – „Кошарник“ и „Огоста“.
Селско стопанство
Горите са най-ценното богатство на Старопланинската област. От тях се добива дървен материал, от който се изработват мебели.
По високопланинските пасища се отглеждат стада. Млякото им се преработва в мандри. От него се правят екологично чисти млечни продукти – сирене, кашкавал, масло и други.
Ниските земи на Старопланинската област са обработваеми. Там са засадени овощни дървета и лозя.
-
Туризъм
Красивата природа, минералните извори, културните и природните забележителности привличат хората. За туристите са построени хотели и хижи. Създадени са екопътеки – туристически маршрути с информационни табели за всичко забележително, което може да се види наоколо.
Ценните иглолистни гори, растения и животни се опазват в защитени територии. Най-голям е Националният парк „Централен Балкан“. Има още три природни парка и над 30 резервата. Изсичането на горите и пожарите в тях са сериозна опасност за природата и хората. Затова се засаждат нови гори.
-
Къде се прокарват шосета, които пресичат Стара планина?answersпо високите и равни местапо върховете на планинатапо ниските места и долините на реките
-
Коя част от Стара планина опира до Черно море?answersСредна Стара планина
Западна Стара плаинаИзточна Стара планина -
Зимата в планината е студена и снежна, а лятото е прохладно.answersвярногрешно
-
Коя е най-високата точка на Стара планина?answersвръх Ботеввръх Шипкавръх Бузлуджа
Do you need
help?